Çocuk Gelişiminde Oyun Ve Aktivitelerin Önemi

Çocuk Gelişiminde Oyun Ve Aktivitelerin Önemi

Çocuk Gelişiminde Oyun ve Aktivitelerin Önemi adlı blog yazımızda çok yararlı bilgiler siz değerli araştırmacı anne ve babaları bekliyor. Bir anne ve babanın çocuğuna vereceği en önemli ilk şey sevgidir. Anne ve babalar çocukları daha dünya ya gelmeden önce biraz olsun kendilerini eğitmeli dergi, kitap, anne & baba okulları, televizyon, internet ve benzeri yayınları takip ederek çocuk yetiştirmenin inceliklerini öğrenmeleri gerekmektedir. Yeni dünyaya gelecek olan çocuğun her türlü sorumluluğuna hazır olmalıdırlar. Her anne ve baba çocuğunu sever, doğumdan itibaren tüm imkânlarını kullanarak ona bir şeyler öğretmeye, en iyiyi vermeye çalışırlar.

Oyun; çocuğu yetişkin hayata hazırlayan en etkin yoldur. Çocuğun en önemli eğitim araçları oyuncaklarıdır. Oyun ile insan ilişkileri, yardımlaşma, konuşma, bilgi edinme, deneyim kazanma, psiko-motor gelişimi, duygusal ve sosyal gelişimi etkilediği gibi, zihin ve dil gelişimini de etkiler. Yetişkinler için oyun, çocuğun eğlenmesi, oyalanması, başlarından savmak için bir uğraş olarak görülebilir. Oysa oyun, çocuk için çok ciddi bir iştir. Çocuk oynadıkça becerileri artmakla birlikte yetenekleri de gelişir. Çevresini, bilinmeyenleri tanır, kendisi için anlaşılır duruma getirir. Çocuk oyun oynarken özgürdür, kuralları kendi koyar kendi bozar, yetişkinlerin kısıtlamaları yoktur.

3 ve 6 yaş arası çocukların en önemli dönemleridir. Durmadan soru sorarlar "bu neden, niçin, nasıl?" sorularına yanıt isterler. Öğrenme açlığı fazlasıyla mevcuttur, her şeyi bilmek isterler. Enerjiktirler, yorulmak nedir bilmezler. Onları anlayın, sabırla yanıtlayın, yanıtlarınız kısa, net ve anlaşılır olsun. Çocuklar oyuncaklarla oynamayı severler, ancak oyuncakların iyi davranışların karşılığında ödül, anne ve baba sevgisinin kanıtı olarak kullanılması yanlış olup, kesinlikle kaçınılması gereken bir tutumdur.

Oyuncaklar çocuk gelişimi konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Ne kadar meşgul olursanız olun, çocuğa ayıracak olduğunuz birkaç zaman diliminde onunla sohbet etmeniz, ona sarılmanız, yerlerde yuvarlanmanız, onun oyuncakları ile oyun oynamanız onu mutlu edecektir. Okulda, ertesi günü keyifle arkadaşlarına, öğretmenine veya diğer başka kişilere anlatacak olduğu bir an yaşatacaktır. Çocuğunuza "lütfen" demeyi öğretin. Siz onun oyuncağının yerini değiştirirken veya alırken izin isteyin. Çocuklar kurdukları oyunlarda hep büyükleri taklit ederler. Yaptığınız her olumlu davranış, ona iyi ya da kötü yönde etki edecektir.

Son Eklenenler